שולמית זילברברג - אודות

© כל הזכויות שמורות לשולמית זילברברג 

קוראים לי שולמית זילברברג, נולדתי בשנת 1963 באיראן, בגיל שלוש עליתי לארץ, גדלתי והתחנכתי בשכונת דורה בנתניה והיום אני גרה בתל-אביב, אמא לשלוש בנות: חן, הדר ונוי.
כשהייתי ילדה קטנה אף פעם לא חלמתי להיות סופרת או משוררת. גדלתי בבית שלא היו בו כמעט ספרים אך הספרים היו בתוכי. כתבתי שירים וסיפורים בכל הזדמנות ולא העזתי להראות למבוגרים, והאמת שגם אף אחד לא התעניין בזה. היה זה האוצר הסודי שלי.
מלבד שירים וסיפורים אהבתי גם לכתוב מכתבים וברכות לחברות הכי טובות שלי עם ציורים יפים וצבעוניים, ואפילו את ההזמנה לבת המצווה שלי כתבתי ועיצבתי בעצמי.
בתקופת התיכון למדתי אלקטרוניקה (צריך ללמוד "מקצוע טוב" אמא היתה אומרת לי) ותמיד מצאתי הזדמנויות לכתוב למרות שהלימודים היו תובעניים. זכור לי במיוחד המכתב שכתבתי לראש ממשלת ישראל דאז מר מנחם בגין, בעקבות ביקור סאדאת, ואף זכיתי ממנו למכתב תשובה שאני שומרת עד היום!

בצבא (שירות מרתק בחיל מודיעין) עסקתי בתפקידים טכניים בעולם טכנולוגי שהמילה הכתובה בו היתה ביטים של אפס ואחד, וגם שם המשכתי לכתוב שירים, ברכות ונאומים לחבריי מהצבא.
למדתי מדעים מדויקים באוניברסיטה בתל אביב ובד בבד נישאתי, ילדתי ועבדתי שנים רבות בחברות הי-טק (בין שאר תפקידיי באחת החברות הייתי מובילה חברתית במסגרת קשרי קהילה שם נחשפתי לראשונה לעבודה עם ילדים בבית ספר יסודי) ובכל הזמן הזה, במארג הצבעוני שבין אימהות לבין קריירה, תמיד המשכתי לכתוב.

בשנת 2009 נפרדתי מעולם ההי-טק ופניתי לדרך חדשה, מתוך בחירה לטובת עולם הכתיבה. בהתחלה גיששתי לאיזה כיוון ללכת בכתיבה. אז התלבטתי, שאלתי, חקרתי, ואפילו ניסיתי כתיבה שיווקית. עד שנפל לי האסימון ביום בהיר אחד: אני רוצה לכתוב לילדים, וגם ללמד ילדים איך לכתוב מתוך הנאה!
וכמו קסם שקורה בסיפורי אגדות הקמתי את "מילים לכל רעיון - כתיבה יצירתית" במסגרתו אני מנחה  עד היום כתיבה יוצרת לילדים ונוער (בחוגים שנתיים וסדנאות של מפגשים קצובים) דרך מאות תרגילי כתיבה שפיתחתי עם השנים. 
כשאני מביטה בתלמידים שלי אני רואה בהם את ילדותי. האושר שהם חשים בכתיבת סיפור ושיר הוא האושר שלי. הפעלת החשיבה והדמיון שלהם, דווקא בעולם גדוש גירויים טכנולוגים, הוא אי של שפיות עבורם  ותחושת שליחות עבורי.

בשנת 2013 פרסמתי באמזון ספר ילדים שכתבתי Kate Gets Dressed with Dressy Fairy על ילדה קטנה ועצמאית בשם קייט, שיש לה רצון ודעה משלה (כמו מה ללבוש בבוקר לגן), כיצד ההורים שלה מתמודדים עם ויכוח אינסופי מה מתאים ללבוש לגן בכל בוקר, והפתרון היצירתי שהאמא מצאה.

בשנת 2014 יצא לאור ספרי לילדים פְלוֹפִּי הַדּוֹלְפִין בְּמַמְלֶכֶת הַיָּרֵחַ (בהוצאת גוונים) בו מסופר על דולפין קטן וסקרן שיוצא למסע אל עבר הר מסתורי, שם הוא מגלה עולם חדש אך שוכח את שריקת הדולפין שלו (המהות שלו כיצור חי במים). הספר זכה לאהדה גדולה בקרב ילדים וילדות, ועד היום כשאני נפגשת איתם אני נשאלת "מתי תכתבי ספר המשך לפְלוֹפִּי הדולפין?". אז ספר המשך אומנם לא כתבתי אבל בעקבות הספר אני עורכת מפגשי סופרת עם ילדים וילדות בספריות, בגנים ובבתי ספר.

בשנת 2019 יצא לאור (בעזרת תומכים נפלאים בגיוס המונים מוצלח) ספר השירים לילדים מַפְתֵּחַ עִם כְּנָפַיִם (בהוצאת צמרת). את השירים כתבתי במשך 3 שנים מרתקות תוך כדי עבודה ישירה עם ילדים וילדות בהתבוננות ברגשות ובהתמודדויות שלהם עם בעיות וקשיים בחייהם. בספר 24 שירים הכתובים מנקודת המבט של בנים ושל בנות. החלום שלי ששירים אלו יגיעו לכל ילד וילדה בישראל, וייכנסו לספרי הלימוד של בתי הספר היסודיים.

אני מדריכה מורים ומורות (לגילאי יסודי) בהוראת כתיבה יוצרת לילדים, צורך שנובע מתוך השטח וההבנה שדווקא היום יש מקום חשוב לנושא "כתיבה יוצרת" במערכת החינוך. לא פעם פונים אליי אנשי חינוך ושואלים "איך את מעבירה שיעור בכתיבה יוצרת?", כך שאני שמחה מאוד להעביר הלאה מניסיוני ולקדם כתיבה יוצרת שהינה דרך שפתית נפלאה ומוכחת להתפתחות הדמיון והכוח היוצר בקרב ילדים.

מעת לעת אני גם נוהגת להגיע לבתי ספר יסודיים כמורה מחליפה מתוך מטרה ברורה: להיות הכי קרובה שאפשר לקהל שאני כותבת עבורו ולהיות אוזן קשבת למשאלות ליבם של הילדים ולחוויות הפוגשות אותם בחייהם.

Send Comments mail@yourwebsite.com Saturday, July 20, 2019

050-7325401

שולמית זילברברג
כתיבה יצירתית 
מילים לכל רעיון